اختیارنامه کارت بانکی پلیس فتا مجرم فضای مجازی

اختیارنامه: کارت بانکی پلیس فتا مجرم فضای مجازی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی ٥ سؤال نفتی از آقای رئيسی

دو اتفاق در این مدت جریان نفتی ها و سیاست را دوباره به هم پیوند زده هست. یکی فعال شدن آقای رستم قاسمی بعد از سه سال ونیم سکوت و یکی هم همراهی میرکاظمی با آقای ر

٥ سؤال نفتی از آقای رئيسی

٥ سؤال نفتی از آقای رئيسی

عبارات مهم : پروژه

دو اتفاق در این مدت جریان نفتی ها و سیاست را دوباره به هم پیوند زده هست. یکی فعال شدن آقای رستم قاسمی بعد از سه سال ونیم سکوت و یکی هم همراهی میرکاظمی با آقای رئيسی در روز ثبت نام. البته ایشان جهت چند ساعت هم رئيس ستاد ایشان شدند که عوض کردن کردند. هر دوی این مردها که وزیر نفت دولت قبل بودند، در قالب جبهه اصولگرایی فعالیت خود را شدت بخشیدند و با توجه به اینکه هیچ کدام خودشان عضویت نکردند، فعالیت های انتخاباتی ارزش در جهت پیروزی شخص دیگری هست. آقای میرکاظمی که بدون پرده پوشی کنار آقای رئيسی در روز عضویت حضور پیدا کرد.

٥ سؤال نفتی از آقای رئيسی

فعالیت آقای قاسمی هم در جهت کاندیدای برتر جمناست که به نظر می رسد آقای رئيسی باشد. از این جهت می توان از کاندیدای شاخص جمنا و اصولگرایان راجع به فعالیت های این دو مردها سؤال کرد که آیا رویه گذشته این دو وزیر سابق قرار است در دولت احتمالی آقای رئيسی هم تکرار شود؟ در این خصوص سؤالات زیر به ذهن متبادر می شود.

١. آقای میرکاظمی مبدع اجرای طرح های ٣٥ ماه پارس جنوبی هست. این طرح در خرداد ٨٩ با عنوان پرطمطراق «انقلاب نفتی» از سوي ایشان و رئيس دولت وقت، با سروصدای بسیار و حمایت های تبلیغاتی صداوسیما برپا شد. پیرو همین انقلاب نفتی بود که پروژه های میلیارددلاری را به شرکت های صدهزارتومانی دادند که یک هفته قبل ثبت شده است بودند.

دو اتفاق در این مدت جریان نفتی ها و سیاست را دوباره به هم پیوند زده هست. یکی فعال شدن آقای رستم قاسمی بعد از سه سال ونیم سکوت و یکی هم همراهی میرکاظمی با آقای ر

در این انقلاب، قرار بود ٣٥ ماه بعد که مصادف با آخر دولت قبل در بهار ٩٢ بود، فاز های در دست اجرای پارس جنوبی به آخر برسد. همان موقع بسیاری از کارشناسان و خبرگان نفتی و حتی اصولگرایان نفتی ابراز كردند که این عنوان بعید است ولی آقای میرکاظمی نه تنها گوش نداد که منتقدان را به بدخواهی و سیاه نمایی متهم و حتی آنها را از پست های مدیریتی عزل کرد (نمونه مسعود سلطانپور) ولی آخر این ادعا هم مانند بسیاری از حرف های دیگر دولت قبل روشن شد؛ پروژه ها در ٣٥ ماه که حتی در مدت دو برابر آن هم به ثمر نرسید، ولی آقای میرکاظمی ضمن اینکه خودش واقعیت اجرای پروژه ها را غیرواقعی نشان داد، رئيس دولت را هم به این وادی کشانده بود و عنوان انقلاب نفتی را در دهان احمدی نژاد هم گذاشت. حالا از آقای رئيسی سؤال داریم که توصیفات و تحلیل های آقای میرکاظمی از شرایط سیاسی و اقتصادی کشور تا چه حد در راسخ شدن شما جهت به صحنه آمدن مؤثر بوده است؟ دوستانه توصیه می کنیم که در این خصوص دقت بیشتری کنید و به آینده «انقلاب نفتی» که نسیم نفتی هم نبود، زیاد دقت کنید.

٢. آقای رئيسی از توقف سوآپ در سال ٨٩ خبر دارید؟ آقای میرکاظمی به شما گزارشی داده است که چه کرد و چه موقعیت خاصی را از کشور عزیزمان ایران گرفت که صادرات مجدد و ترانزیت روزانه ١٢٠ هزار بشکه نفت همسایگان از کشور دریغ شد که صدمات مالی زیادی به بار آورد. دقیق مشخص نشد ایشان بر چه پایه ای این اقدام را کرد. جایی که بدنه و بین الملل شرکت نفت به شدت با این عنوان مخالف بودند ولی میرکاظمی یک تنه آن را اجرا کرد. در واقع به دست خودمان، خودمان را در منطقه تحریم کردیم. این خودتحریمی چه معنايی دارد؟ با توجه به نزدیکی ایشان به آقای رئيسی بیم این نمی رود که دولت ایشان نیز، دولت خودتحریم است و موقعیت های خاص اقتصادی و تجاری را که جهت کشور فراهم است با دست خود ویران می کند؟ کار و کرامت که شعار دولت ایشان هست، با این مدل خودتحریمی ها چه نسبتی دارد؟

٣. خروج متخصصان نفتی یکی از بااهمیت ترین تأثیرات حضور آقای میرکاظمی در نفت بود. چوب این خروج و تغییرات حتی اصولگرایان نفتی مانند مسعود سلطانپور و سیف الله مراسم خوش حالی ساز را دربر گرفت. جابه جایی حدود ٢٠٠ مدیر نفتی از خدمات ایشان به نفت است.

٥ سؤال نفتی از آقای رئيسی

ایشان گویی جهت انقلاب کردن در صنعت نفت نه در اجرای پروژه که جهت زیروروکردن و جایگزینی افراد از فروشگاه رفاه به پست های مهم نفتی آمده بود. خرج متخصصان در دوره ایشان داستانی است پراشک و آه، از آقای رئيسی باید پرسید واقعا دولت شما با متخصصان قرار است همان برخوردی را بکند که میرکاظمی با نفتی ها کرد؟ ایشان قدم به قدم شما جهت عضویت یار شاطر بود. این چه معنايی می تواند داشته باشد؟ به تأثیرات این همراهی اگر آگاه هستید که حتما باید پاسخ دهید که در دولت شما قرار است این اتفاق ها در سطح کلان کشور هم صورت گیرد یا نه؟ اگر هم وقوف ندارید که…؟ به نظر مناسب نیست کسی که داعیه ریاست جمهوری دارد، نداند اطرافیانش چه سوابقی از خود به جا گذاشتند.

٤. آقای رستم قاسمی بعد از سه سال ونیم سکوت و در پرده نشینی به تازگی به میان آمده هست. هم درخصوص مدت وقت اجرای پروژه های پارس جنوبی اظهارنظر می کند و هم اینکه بیان مي كند تمام افتتاح های اخیر پارس جنوبی همت وزارت نفت ایشان و دولت سابق بوده هست. این سخنان در حالی است که ایشان در زمستان ٩١ گفته بود هم اکنون ٢٥٠ میلیارد دلار کار در صنعت نفت وجود دارد. مشخص نیست ایشان و آقای رئيسی به ابعاد یک صنعت ٢٥٠میلیارددلاری آگاه هستند یا نه؟ چون آقای قاسمی نشان داده است که بعدا راجع به بیانات سابق خود طوری دیگر سخن می گوید (نقل به مضمون) که شواف کردیم که دشمن سوءاستفاده زیاد نکند. مانند آنچه درخصوص تحریم شدن کشور عزیزمان ایران و رسیدن قیمت نفت به ٢٥٠ دلار گفته بود. این پروژه های اخیر که افتتاح شد چیزی بالغ بر ٢٠ ميلیارد دلار سرمایه گذاری در آن رفته بود,٢٥٠ میلیارد دلار یعنی ما یک ١٢ ست از این پروژه ها را در دست داشته باشیم و معطل افتتاح. بررسی اش کار راحت ای است.

دو اتفاق در این مدت جریان نفتی ها و سیاست را دوباره به هم پیوند زده هست. یکی فعال شدن آقای رستم قاسمی بعد از سه سال ونیم سکوت و یکی هم همراهی میرکاظمی با آقای ر

این پنج فاز تقریبا فازهای نهایی پارس جنوبی هستند و غیر از فاز ١٣ و ١١ و یکی، دو پروژه دیگر، مگاپروژه ای در جریان نیست. (غیر از غرب کارون) ١٢ ست پروژه دیگر مانند اینها، یعنی ٦٠ فاز پارس جنوبی. پروژه های اخیر پنج فاز بودند. خب مشخص است که این حرف آقای قاسمی در آن شرایط هم چیزی مانند قیمت ٢٥٠دلاری نفت بوده و درخواست کردند به دشمن های و تحریم کنندگان نشان دهند تحریم هیچ تأثیری بر کشور نگذاشته است ولی میزان اغراق این قدر گسترده و دور از واقع است که همان بهتر درجا باور کنیم این حرف کاملا درست است و کندوکاوی در آن نکنیم که هر ذره دقت، ناامیدی بیشتری از دل خوش کردن به سخنان این ظاهر مسئولان به همراه می آورد. حال سؤال اینجاست که آقای رئيسی با مشاوره این افراد به کارزار انتخابات آمده است؟ و قرار است با این تیم که یک بار ثمرات خود را به جا گذاشته است دوباره کشور را اداره کند؟

٥. از دیگر ثمرات دوران آقای قاسمی در نفت، فروش نفت به بابک زنجانی بود که هم اکنون کشور را درگیر خود كرده است و بعد از گذشت چند سال هنوز پول هایی که بابت فروش میعانات نفتی و نفت ایشان به نفت بدهکار هست، به خزانه کشور بازنگردانده هست. آقای رئيسی به دليل معاونت ریاست قوه قضائیه در این خصوص بهتر از هر کس می داند که چندوچون این ماجرا چه بوده است.

٥ سؤال نفتی از آقای رئيسی

آقای قاسمی سه سال ونیم در این مورد هیچ نگفت. چند نفر از مدیران ایشان به محکمه رفتند و مدتی گرفتار بودند ولی ایشان در این خصوص مسئولیت پذیری از خود نشان نداد، در صورتی که ایشان به عنوان وزیر نفت مسئول اتفاقات رخ داده در وزارت تحت امر خویش بود. فروش نفت هم مسئله ای راحت نبود که ایشان درجریان آن قرار نداشته باشد. این هم از آثار دوران سخت تحریم است و راهکار فاقد اعتبار ای بود که مدیران سابق در این خصوص اندیشیدند، ولی آیا بعد از آن مسئولیت واکنش‌ها خویش را به گردن نمی گیرند. جالب است که آقای قاسمی می گوید مسئله بابک زنجانی ریسک بود. یعنی ایشان بار ریسک این عنوان را برداشته است این در حالی است که قوه قضائيه که آقای رئيسی معاونت آن را تا یک سال پیش عهده دار بود نظر دیگری دارد و زنجانی را محکوم به اعدام کرده است.

شکاف بین این دو نظر در جمنا و اصولگرایان از چه روست؟ آقای رئيسی به عنوان شاخص و کاندیدای مطرح این جریان به تبعات این دوگانگی اشراف دارد؟ در واقع ایشان به تبعات به کارگیری تیم نفتی احمدی نژاد آگاه است؟ مدیرانی که در وقت تنگی شعار های شیرین می دهند و به وقت نتیجه همان مشکل ها را بهانه می کنند و اتفاقا دستاورد های دولت بعدی را از آن خود می دانند. افکار عمومی مسئله اش با این دوگانگی ها روشن هست. چنانچه آقای میرکاظمی در انتخابات مجلس اقبالی نیافت، آقای قاسمی هم خود را در معرض رأی مردم قرار دهد عنوان روشن تر می شود، ولی آقای رئيسی به تبعات این نوع چینش و مدیریت آگاهی دارد؟ فعال شدن این دو صورت نفتی دولت سابق و نزدیکی به آقای رئيسی این سؤالات و ابهامات را جهت ایشان رقم می زند.

اخبار اقتصادی – شرق/مهدی افشارنیک

واژه های کلیدی: پروژه | انقلاب | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs